


3000W Ultrasonic Homogenizer Machine (Customizable) Ultrasonic Homogenizer Sonicator
- Prevent separation and sedimentation, enhancing the stability and shelf life of products
- Precisely controllable as the important process parameters
- Used on a stand or as a handheld device
- Effective, energy-efficient, user-friendly and safe to operate
- Ideal for Emulsification, Dissipation, Shredding, Crushing, Homogenizing, Reaction acceleration, Extraction, Defoaming, Cleaning, Filtering
Reference Price:
Ultrasonic dispersing device is an application of acoustic chemical equipment, can be used for water treatment, solid dispersion of particles in a liquid system, disaggregation, promoting effect of solid-liquid reaction etc.
Ultrasonic has many applications in liquid handling such as extraction, extraction, dispersion, fragmentation, emulsification, homogenization, cell division, sonochemistry, degassing, etc. Using ultrasound to apply high shear and high stress to liquids, powders, liquid mixtures and slurries is an energy-efficient method. This makes it a powerful alternative to high shear mixer machines, high pressure homogenizers and agitated bead mills. Ultrasonic liquid handling equipment can be used as laboratory mixers, high shear mixing equipment, full-scale in-line homogenizers or particle mills. These applications include: extraction, emulsification, mixing, dispersion, particle size reduction, acceleration of chemical reactions, etc. Our equipment is supplied to various industries such as nanomaterials, paints and pigments, food and beverages, cosmetics, chemicals and fuels.
| Model | XW-F2030 |
|---|---|
| Power Supply | 110/220V 50/60HZ |
| Power | 3000W |
| Processing Capacity | 0-50 L (Customizable) |
| Frequency | 20KHz |
| Cable length | 3M |
| Sonic Time | 0.01~99.9s adjustment |
| Timer | 0~999min adjustment |
| Generator Type | Digital automatic frequency tracking, generator can be adjusted the output amplitude from 5% to 95% |
| Temperature Control | 0~50℃ |
| Treatment Capacity of Liquid for Reference | 1L~50L/time |
| Material | Titanium alloy |
| Weight | 40kg |
| Dimension | 480*180*320(mm) (Customizable) |
Ultrasonic chemical extraction, biodiesel production, organic synthesis, governance microorganisms, degradation of toxic organic pollutants, the chemical reaction speed and yield, the catalytic efficiency, biological degradation, ultrasonic anti fouling, biological cell crushing, dispersion and agglomeration, and the chemical reaction is more and more important role.
About Xiaowei lnteligent Technology – Ultrasonic Technology
Xiaowei has 20+ years of experience in ultrasound research, Master the core technology of ultrasonic, self-research and development, from program design to ultrasonic equipment, quality assurance, factory price support, widely used in industrial welding, water treatment, food processing etc.
Navigation
Hot Products
Category
Build Your Custom Ultrasonic Solution
Xiaowei Inteligent: 20+ years in ultrasonic R&D and manufacturing. In-house production ensures quality,
performance & factory pricing for liquid homogenizers, food cutters, and industrial welding systems.
Guangdong Xiaowei Intelligent Technology Co., Ltd.
- +86-13336423603
- sales@xiaoweicn.com
- Room 806-2, Building 5,Shengshi Tengfei Intelligent Manufacturing Park (Xiaxi Park), Guicheng Street, Nanhai, Foshan, Guangdong, China
Fast Links
Ultrasonic Machine


