.png)
Precision 8-Station Ultrasonic Rotary Machine
Precision 8-Station Ultrasonic Rotary Machine is engineered for high-accuracy and high-efficiency plastic welding applications. Featuring an 8-station rotary table, it enables continuous operation with precise positioning and consistent welding quality. This machine is ideal for mass production in industries such as automotive, electronics, and medical devices.
Reference Price:
Product Specification
| Product Name | 8-Station Ultrasonic Rotary Machine |
| Power | 1500W |
| Operation Mode | PLC Control (Manual/Automatic Switching) |
| Operating Air Pressure | 0.2 – 0.7 MPa |
| Temperature Setting Range | 0 – 300°C |
| emperature Setting Range | 0 – 300°C (Adjustable in 1°C increments) |
| Heating Method | Constant Temperature |
| Welding Time | 1 – 99 seconds |
XIAOWEI after-sales service policy
- 24-hours Email technical support, we will do our best to help the clients solve any question or problems.
- Operation Manual, Operation or repair Video
- With professional engineers, you can go to the world for on-site mechanical maintenance
- One year guarantee, one Year spare parts free if the machine parts damage, whole life technician support.
- Available to send our engineer to clients factory, to install the machines, train the workers, repair the machines.
About Xiaowei lnteligent Technology – Ultrasonic Technology
Xiaowei has 20+ years of experience in ultrasound research, Master the core technology of ultrasonic, self-research and development, from program design to ultrasonic equipment, quality assurance, factory price support, widely used in industrial welding, water treatment, food processing etc.
Navigation
Hot Products
Category
Build Your Custom Ultrasonic Solution
Xiaowei Inteligent: 20+ years in ultrasonic R&D and manufacturing. In-house production ensures quality,
performance & factory pricing for liquid homogenizers, food cutters, and industrial welding systems.
Guangdong Xiaowei Intelligent Technology Co., Ltd.
- +86-13336423603
- sales@xiaoweicn.com
- Room 806-2, Building 5,Shengshi Tengfei Intelligent Manufacturing Park (Xiaxi Park), Guicheng Street, Nanhai, Foshan, Guangdong, China
Fast Links
Ultrasonic Machine



-300x300.png)