
Rotary Hot Melt Riveting Machine Dedicated Multi-Point Hot Melt Plastic Welding Machine
Rotary Hot Melt Riveting Machine Dedicated Multi-Point Hot Melt Plastic Welding Machine is designed for efficient and precise multi-point plastic joining. Featuring a rotary table structure, it enables continuous operation with simultaneous riveting at multiple positions, ensuring strong bonding and high production efficiency. It is widely used in automotive, electronics, and household appliance manufacturing.
Reference Price:
| Product Name | Hot Melt Plastic Welding Machine |
|---|---|
| Power | 2000W |
| Operation Mode | PLC Control (Manual/Automatic Switching) |
| Operating Air Pressure | 0.2 – 0.7 MPa |
| Temperature Setting Range | 0 – 300°C |
| emperature Setting Range | 0 – 300°C (Adjustable in 1°C increments) |
| Heating Method | Constant Temperature |
| Welding Time | 1 – 99 seconds |
- One year guarantee, one Year spare parts free if the machine parts damage, whole life technician support.
- With professional engineers, you can go to the world for on-site mechanical maintenance.
- Operation Manual, Operation or repair Video.
- 24-hours Email technical support, we will do our best to help the clients solve any question or problems.
- Available to send our engineer to clients factory, to install the machines, train the workers, repair the machines.
About Xiaowei lnteligent Technology – Ultrasonic Technology
Xiaowei has 20+ years of experience in ultrasound research, Master the core technology of ultrasonic, self-research and development, from program design to ultrasonic equipment, quality assurance, factory price support, widely used in industrial welding, water treatment, food processing etc.
Navigation
Hot Products
Category
Build Your Custom Ultrasonic Solution
Xiaowei Inteligent: 20+ years in ultrasonic R&D and manufacturing. In-house production ensures quality,
performance & factory pricing for liquid homogenizers, food cutters, and industrial welding systems.
Guangdong Xiaowei Intelligent Technology Co., Ltd.
- +86-13336423603
- sales@xiaoweicn.com
- Room 806-2, Building 5,Shengshi Tengfei Intelligent Manufacturing Park (Xiaxi Park), Guicheng Street, Nanhai, Foshan, Guangdong, China
Fast Links
Ultrasonic Machine



-300x300.png)