-1.png)
Six-station automatic rotary melting machine
The screen utilizes a PLC touchscreen control system, offering clear functions and easy adjustment. It features our company’s proprietary control system, bilingual instructions in Chinese and English, and synchronized button operation with machine response, achieving accuracy of 0.01 seconds.
Reference Price:
| Power | 1500W |
|---|---|
| input voltage | AC380V 50/60Hz |
| Usage area | 400*400mm |
| Motor Power | 2P |
| Clutch power | 1500W |
| Cylinder | 63*75 |
| Weight | 180KG |
| Working mode | screw-down |
| Work itinerary | 75mm |
| Time regulation | 0-30s |
| Pressurization method | Pneumatic drive |
| Positioning accuracy | +/-0.5 degrees |
| Rotation control | PLC+servo motor |
About Xiaowei lnteligent Technology – Ultrasonic Technology
Xiaowei has 20+ years of experience in ultrasound research, Master the core technology of ultrasonic, self-research and development, from program design to ultrasonic equipment, quality assurance, factory price support, widely used in industrial welding, water treatment, food processing etc.
Navigation
Hot Products
Category
Build Your Custom Ultrasonic Solution
Xiaowei Inteligent: 20+ years in ultrasonic R&D and manufacturing. In-house production ensures quality,
performance & factory pricing for liquid homogenizers, food cutters, and industrial welding systems.
Guangdong Xiaowei Intelligent Technology Co., Ltd.
- +86-13336423603
- sales@xiaoweicn.com
- Room 806-2, Building 5,Shengshi Tengfei Intelligent Manufacturing Park (Xiaxi Park), Guicheng Street, Nanhai, Foshan, Guangdong, China
Fast Links
Ultrasonic Machine


-300x300.png)
